VEREKEDéSSé FAJULT A VITA GEORGIA PARLAMENTJéBEN, ORBITáLIS JOBBOST OSZTOTTAK KI

Tucatnyi képviselő esett egymásnak hétfőn Georgia törvényhozásában. A verekedés a parlament élő közvetítésében is látható volt.

Georgia parlamentjében az úgynevezett „külföldi ügynökökről” szóló törvényről tárgyaltak hétfőn, amelyet sokan egyszerűen „orosz törvénynek” neveznek az országban, mivel Oroszország vezetett be először ilyen szabályozást évekkel ezelőtt. A törvényt már több mint egy éve próbálják elfogadtatni Georgiában, heves tiltakozásokat váltott ki korábban is (első olvasatban egyébként már tavaly elfogadta a törvényhozás, de életbe azóta sem lépett).

The Sun beszámolója szerint a hétfői ülésen kormánypárti politikusok szólaltak fel a törvény elfogadása mellett. Az emelvényen Mamuka Mdinaradze, a kormánypárt (Georgiai Álom – Demokratikus Georgia) elnöke szónokolt,

amikor az ellenzék egyik vezető politikusa, Aleko Elisashvili oldalról rárontott, és egy ökölcsapással ledöntötte a lábáról.

Ezután elszabadult a pokol, többen is egymásnak estek a képviselők közül, mint az alábbi videón is látható:

Elisashvili az első jobbos után is tovább ütlegelte politikai riválisát, miközben Mdinaradzét több párttársa is próbálta kimenteni szorult helyzetéből. Az élő közvetítést már csak akkor állították le, amikor csillapodni kezdtek a kedélyek.

Elisashvilit ezt követően kivezették a törvényhozás épületéből, ahol az ügynöktörvény ellen tüntető több száz demonstráló megéljenezte.

A közvetítés bő 10 percet szünetelt az összetűzés miatt. Mamuka Mdinaradze egyébként a jelek szerint komolyabb sérülés nélkül megúszta az esetet: a 12 órás grúz parlamenti közvetítés későbbi részein is szerepelt, egészen az ülés végéig. 

A Georgiai Álom azt tervezi, hogy még áprilisban megpróbálja elfogadtatni az ügynöktörvényt. Ha ez megtörténik, akkor minden olyan civil szervezet és sajtótermék külföldi ügynöknek minősülhet, amelynek a finanszírozása több mint 20 százalékban külföldi forrásból valósul meg.

A törvény ellen az Egyesült Államok és több európai ország is tiltakozott, az Európai Unió pedig közölte: Georgia – amely jelenleg uniós tagjelöltnek minősül – egy olyan törvényt fogadna el ezzel, ami ellentétes az unió alapértékeivel. Egyébiránt az EU-ban is felvetődött tavaly egy hasonló jellegű törvény elfogadtatása.

2024-04-16T04:46:56Z dg43tfdfdgfd